
NA ROK SZKOLNY
2024/2025
27 lutego w Liceum Ogólnokształcącym w Brzozowie odbyły się zawody rejonowe drużynowej Licealiady w tenisie stołowym dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowały: Bernadeta Wróbel kl. 2 TF, Nikola Garncarczyk kl. 4 TF i Gabriela Misztak kl. 2 W wraz z opiekunem panem Danielem Niemczykiem. Po emocjonujących meczach nasze dziewczęta zajęły III miejsce. Gratulujemy!
Czytaj więcej: Zawody rejonowe drużynowej Licealiady w tenisie stołowym dziewcząt
22 lutego uczniowie klas pierwszych i drugich ZS5 uczestniczyli w wykładzie dr Wojciecha Śmietany „BIESZCZADZKIE NIEDŹWIEDZIE”. Spotkanie odbyło się w sali gobelinowej sanockiego zamku. Prelegent przedstawił rozmieszczenie , liczebność i sytuację niedźwiedzia brunatnego w Europie. Dowiedzieliśmy się min, że na kontynencie europejskim zaledwie dziesięć lat temu żyło około 17 tysięcy osobników. Najwięcej uwagi poświęcił rozmieszczeniu i liczebności niedźwiedzia we wschodniej części polskich Karpat lata 2009 – 2023.Wiemy, że na podstawie identyfikacji genetycznej było w latach 1980 – 1990 – 129 osobników, a w 2009 r. – 83 i 2023 r. – 104. W ciągu lat 13-tu nastąpił wzrost liczebności o 25%. Dużo dowidzieliśmy się również o diecie bieszczadzkich misiów. Ulubionym przysmakiem są nasiona buka. Wiemy po wykładzie w jakich porach roku są najbardziej aktywne i w jakich porach dnia można ich nie spotkać… Zarówno ogromna wiedza prowadzącego, jak i ciekawy sposób przekazu sprawiły, że 2 godziny wykładu minęły bardzo szybko.
Ciekawe były także opowieści bieszczadzkich przewodników o spotkaniach z niedźwiadkami oko w oko. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkania z ciekawymi ludźmi zapowiedziane przez organizatorów.
Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2023 ( Dziennik Ustaw z 2023r poz.1606 rozdział 4b) w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku zostają wprowadzone
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH.
Pełny tekst STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH oraz wersja skrócona przeznaczona dla młodzieży, są opublikowane na stronie szkoły w zakładce Bezpieczeństwo.
Wszelkie informacje dotyczące STANDARTÓW OCHRONY MAŁOLETNICH oraz ich wdrażania w Zespole Szkół nr 5 w Sanoku wraz z wersją papierową, dostępne są u dyrektora szkoły, psychologa i pedagogów.
Wyróżnienie w konkursie SELFIE+
W dniu 1 lutego 2024 roku na PGE Narodowym w Warszawie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia przyznane w konkursie fotograficznym Selfie+ organizowanym dla młodzieży biorącej udział w projektach unijnych Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe. Uczennica naszej szkoły w zawodzie technik fotografii i multimediów Oliwia Misztal zdobyła wyróżnienie w kategorii "Wartości Europejskie w Nowej Perspektywie: Wyrównywanie szans" za fotografię "Płynąca chwila". Ponieważ oficjalne rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w czasie ferii zimowych więc dzisiaj, tj. 22 lutego, dyrektor Elżbieta Kokoszka i wicedyrektor Katarzyna Michalak wręczyły Oliwii zdobytą nagrodę. Gratulacje Oliwia przyjęła również od swoich nauczycieli oraz kolegów i koleżanek z klasy. Wyróżnienie dla naszej szkoły można oglądać na parterze w okolicach sekretariatu wśród innych zdobytych pucharów.
Oliwii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!
Fotografia konkursowa Oliwii...:)
Na Facebook-u Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku zostały opublikowane zdjęcia fryzur, wykonanych przez uczniów i uczennice o profilu fryzjerskim, których tematem przewodnim jest: ,,Rozważna czy romantyczna? – różne oblicza kobiet w stylizacjach fryzjerskich’’.
Z pewnością znajdziecie wśród nich tę, która spodoba Wam się najbardziej. Tym razem, to Wy możecie zająć miejsce jury i wskazać preferowane uczesanie.
Like-ujcie zatem do 4 marca br., godz.:13:00 i wybierzcie najpiękniejszą spośród
24 fryzur opublikowanych na Facebook-u Zespołu Szkół nr 5 !!!
Sanok, Łupków, Nowosielce, Zarszyn, Turze Pole 18 - 26 stycznia 2024 r.
Organizatorzy:
Sanok, Łupków:
Urząd Miasta Sanoka
Starostwo Powiatowe w Sanoku
Zespół Szkół nr 1 w Sanoku
Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami
Zakład Karny w Łupkowie
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Zakład Karny w Uhercach Mineralnych
Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Sanoku
Zespół Szkół nr 5 w Sanoku
Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach
Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytety Rzeszowskiego
Po raz drugi włączyliśmy się do współorganizacji XVI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, którego głównym organizatorem jest Zakład Historii i Kultury Żydów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. W organizacji jak co roku wzięło udział wiele instytucji z terenu całego województwa podkarpackiego: Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, samorządy, instytucje kultury, biblioteki, muzea, szkoły, organizacje pozarządowe oraz wszelkie instytucje zainteresowane problematyką.
UWAGA!
Rozpoczęły się kursy przygotowawcze dla uczestników akredytowanego projektu staży zagranicznych współfinansowanego
w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, sektor Kształcenie
i szkolenia zawodowe Akcja KA121-VET.
Numer projektu: 2023-1-PL01-KA121-VET-000139220.
Przygotowania do wyjazdu ruszyły pełną parą...:)
Uczniowie, biorący udział w projekcie rozpoczęli kursy, które pomogą im poszerzyć wiedzę na temat Chorwacji, zwiększyć kompetencje w posługiwaniu się językiem branżowym oraz uzyskać wiedzę na temat europejskiego rynku pracy.
Każdy uczestnik projektu weźmie udział w trzech kursach:
W sumie łącznie trzy kursy obejmują 70 godzin lekcyjnych i będą trwały do marca.
W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie większość osób polega na aparatach telefonicznych do rejestrowania i dzielenia się swoimi zdjęciami, niezwykle ważne jest zrozumienie procesów, które kryją się za tą sztuką. Jednym z kluczowych elementów edukacji w zawodzie technik fotografii i multimediów jest poznanie tradycyjnych technik fotograficznych. Jedną z technik fotografii tradycyjnej jest analogowa fotografia czarno biała.
Zajęcia w ciemni to jeden z elementów nauczania fotografii i multimediów. Jest nieodłączną częścią lekcji z przedmiotu Procesy Fotograficzne. Celem tych zajęć jest zapoznanie uczniów z procesem manualnej obróbki fotografii oraz poznanie tradycyjnych technik fotograficznych, które mają wpływ na dzisiejszą fotografię.
W ciemni fotograficznej, charakterystycznym miejscu do przechowywania, przetwarzania i wywoływania materiałów fotograficznych, uczniowie mają możliwość doświadczenia niezwykłej atmosfery i magii, jaka towarzyszy tworzeniu obrazów. To miejsce, gdzie światło jest kontrolowane, a obrazy pojawiają się stopniowo, odkrywając swoje tajemnice na białej powierzchni papieru.
Praca w ciemni daje uczniom szansę lepszego zrozumienia zasad fotografii w techniczny sposób. Podczas tych zajęć odkrywają oni piękno chemicznych procesów, jakie zachodzą podczas wywoływania zdjęć. Od momentu ekspozycji błony fotograficznej do chemicznych kąpieli, aż po ostateczne wyniki na papierze, uczniowie mają kontrolę nad każdym etapem procesu. Mogą eksperymentować z czasem naświetlania, kontrastem i tonami obrazu, co pozwala na twórcze eksplorowanie swojego potencjału artystycznego.
EU MOBILITY CROATIA INTERNSHIP – TRAINING.
W tym roku również naszym partnerem w projekcie jest EU MOBILITY CROATIA INTERSHIP – TRAINNING.
To chorwacka organizacja działająca w dziedzinie edukacji i kształcenia zawodowego w ramach programu Erasmus+. Od wielu lat zajmuje się organizacją praktyk zawodowych dla uczniów oraz szkoleń i job shadowing dla nauczycieli w wielu krajach Unii Europejskiej. Ich główną siedzibą
w Chorwacji jest niezwykle malownicze, ale także wysoko rozwinięte miasto – Split.
Cele jej działalności to:
Czytaj więcej: EU Mobility Croatia - nasz partner w projekcie
Strona 15 z 110