ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA
ZAWÓD FRYZJER
Uczniowie, którzy wybrali zawód fryzjer zdobywają kwalifikacje na zajęciach teoretycznych w szkole oraz na zajęciach praktycznych. Zajęcia praktyczne odbywają się w renomowanych zakładach prywatnych. Okres nauki w szkole trwa 3 lata, a po jej zakończeniu uczniowie mogą kontynuować edukację w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.
Uczniowie kończąc naukę w zawodzie fryzjer potrafią:
- przygotować stanowisko i utrzymać czystość na stanowisku pracy i w zakładzie
- zabezpieczyć przed zniszczeniem garderobę klienta oraz własną
- wykorzystywać sprzęt fryzjerski zgodnie z przeznaczeniem
- komunikować się z klientem
- korzystać z rysunku żurnalowego w celu doboru fryzury
- wykonywać w pełnym zakresie usługi fryzjerskie
- stosować w pracy najnowsze osiągnięcia fryzjerstwa oraz tendencje światowe z zakresu stylistyki
- korzystać z technik komputerowych w pracy zawodowej
- dobierać kolorystykę włosów, makijażu, ubioru z uwzględnieniem typów urody
FRYZJER spełnia życzenia klienta dotyczące uczesania. Doradza zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji w zależności od gatunku i stanu włosów. Korzystając z żurnali lub komputerowych symulatorów pomaga w doborze uczesania pasującego do twarzy i figury. Powinien sprostać życzeniom najbardziej wymagających klientów, śledząc bieżącą modę i techniki fryzjerskie, biorąc udział w pokazach organizowanych regularnie przez Izbę Rzemieślniczą i inne instytucje.
CO PO SZKOLE?
W tym zawodzie nie ma problemów z zatrudnieniem. Fryzjerów zatrudniają zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, jak również duże instytucje: garnizony wojskowe, więzienia, szpitale. Absolwent
z przygotowaniem w zawodzie fryzjer może być zatrudniony w zakładach fryzjerskich świadczących usługi typowe dla fryzjerstwa damskiego czy męskiego lub podejmować działalność w tym zakresie na własny rachunek.
Dla absolwentów szkół fryzjerskich istnieje również możliwość podnoszenia kwalifikacji w stworzonej przez mistrza sztuki fryzjerskiej Laurenta akademii sztuki fryzjerskiej —możliwe są tam wszystkie stopnie awansu: od ucznia aż do stylisty lub instruktora zawodu.
Siedziba: Zakład Kształcenia Zawodowego: RADOM, POZNAŃ, LUBLIN
Nauka zawodu młodocianych jest organizowana przez pracodawcę, który zawarł z uczniem umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Z tego tytułu młodociani pracownicy objęci są przepisami kodeksu pracy, przysługują im uprawnienia takie jak:
Wynagrodzenia za pracę, opłacane składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, wliczania okresu zatrudnienia do stażu pracy, zasiłek chorobowy na zwolnienia lekarskie, prawo do urlopu wypoczynkowego.