ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 5 DZIELI SIĘ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM W REALIZACJI PROJEKTÓW UNIJNYCH Z INNYMI PLACÓWKAMI OŚWIATOWYMI WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO.

W dniu 12 września 2022r. w Przemyślu nauczycielki Zespołu Szkół nr 5 - p. Sylwia Lorenc
i p. Alina Dulęba uczestniczyły w Regionalnej Konferencji Informacyjnej
pt.: „Międzynarodowa współpraca edukacyjna szansą na rozwój regionu – możliwości programu Erasmus+ i eTwinning”. Konferencja została zorganizowana przez Regionalny Punkt Informacyjny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Spotkanie miało na celu przybliżyć korzyści wynikające z udziału uczniów
i nauczycieli w programach europejskich. Przedstawiciele kilkudziesięciu szkół województwa podkarpackiego wysłuchali wystąpień prelegentów na temat europejskich programów edukacyjnych i dotychczasowych projektów realizowanych z funduszy unijnych. Program konferencji przedstawiał się następująco:
1. Prezentacja założeń programu Erasmus+.
2. Prezentacja programu eTwinning.
3. Europass – rola i możliwości w projektach międzynarodowych.
4. Prezentacje projektów poszczególnych placówek m.in. dwóch projektów ZS5 Sanok
Nauczycielki Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku miały okazje zaprezentować osiągnięcia ZS5
w zakresie realizacji projektów unijnych programu Erasmus+, programu PO WER
i eTwinning.
Podczas zebrania wszyscy mogli ocenić przebieg stażu i efekty pracy młodzieży naszej szkoły w zagranicznych zakładach dzięki prezentacji multimedialnej, która ukazywała rezultaty prac wykonywanych podczas zajęć stażowych i kulturowych stażystów.
Druga prezentacja dotyczyła realizowanego w latach 2019-2022 projektu: „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój pt.: „Uczyć jeszcze nowocześniej w Zespole Szkół nr 5 w Sanoku”. Prezentacja pokazała jak projekt łączył założenia programu PO WER z możliwościami programu eTwinning i programu Europass.
Oba projekty umożliwiły uczniom i nauczycielom poznanie dobrych praktyk i rozwijanie umiejętności zawodowych, a wystąpienia nauczycielek Zespołu Szkół nr 5 na konferencji
w Przemyślu stworzyły okazję do dzielenia się doświadczeniami i upowszechniania rezultatów tych projektów w naszym regionie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych placówek oświatowych z całego województwa podkarpackiego . Nasza szkoła była jedną z tych, które mogły na forum podzielić się efektami pracy projektowej. Istotnym tematem poruszanym podczas konferencji było dzielenie się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi realizacji projektów.
Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń w trakcie konferencji z pewnością wpłynie pozytywnie na realizację przyszłych projektów w Zespole Szkół nr 5 w Sanoku oraz w innych placówkach naszego województwa.