zs5n

Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku z nauczycielem na olimpiadzie budowlanej  5 marca 2022 r. odbyła się w Rzeszowie jubileuszowa XXXV edycja Olimpiady Wiedzy
i Umiejętności Budowlanych. W stawce 92 uczniów z województw: podkarpackiego i małopolskiego Łukasz Malec (4TB) zajął wysokie 10 miejsce zdobywając 41 punktów. Do awansu do etapu centralnego olimpiady, zabrakło Łukaszowi zaledwie 2 punktów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Łukasz uplasował się na 8 miejscu i z dorobkiem 42,5 pkt uzyskał Finalisty Etapu Centralnego Olimpiady. Zdobyty tytuł zwolnił go z części pisemnej egzaminu zawodowego oraz zapewnił mu wstęp na każdą uczelnię techniczną w Polsce o profilu budowlanym bez postępowania kwalifikacyjnego.
W zawodach ponadto reprezentowało nas dwoje uczniów z klasy 3TB: Paulina Prokop oraz Mikołaj Wanke, którzy zajęli odpowiednio 67 i 72 miejsce. W klasyfikacji drużynowej w stawce 19 szkół, dzięki zdobytym punktom, zajęliśmy 14 miejsce. Trzeba jednak zaznaczyć, że drużyny wielu szkół składały się z 5 i więcej uczniów, co przekładało się na lepszy wynik. Paulina i Mikołaj będą mieli szansę lepiej wypaść w następnej edycji olimpiady. Ze względu na pandemię, zawody odbywały się w dwóch salach
z zachowaniem reżimów sanitarnych. Olimpiada składała się z dwóch dwugodzinnych części. Pytania swoim zakresem obejmowały: technologię i organizację budownictwa, kosztorysowanie, konstrukcje budowlane, wytrzymałość materiałów, mechanikę budowli, projektowanie architektoniczne, historię architektury, rysunek techniczny, fizykę budowli oraz matematykę. Jak widać zakres wiedzy objęty olimpiadą jest szeroki, dlatego tym bardziej trzeba docenić osiągnięte wyniki. Do zawodów przygotował uczniów mgr inż. Krzysztof Hydzik.  Aby osiągnąć dobry wynik na olimpiadzie, trzeba się systematycznie uczyć. Zapraszam zainteresowanych uczniów do zajęć przygotowawczych do przyszłorocznej edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.