INNOWACJA PEDAGOGICZNA

„Sztukatorstwo” – wykonanie, montaż i renowacja sztukatorskich elementów architektury.

Celem kształcenia jest poszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych uczniów w zakresie wykonywania, montażu i renowacji sztukatorskich elementów architektury w obiektach budowlanych o podwyższonym standardzie wykończenia, jak: domy weselne, restauracje, kawiarnie, sklepy, wystawy itp.

W trakcie zajęć teoretycznych poznasz:

• chronologię rozwoju architektury,
  • proporcje, kompozycję i skalę detalu architektonicznego,
  • podziały architektoniczne, profile i ornamenty,
  • style w architekturze,
  • wzorniki do robót ciągnionych i ich budowę,
  • rodzaje form sztukatorskich i sposoby ich wykonania,
  • przyczyny najczęstszych wad i uszkodzeń tynków oraz sposoby ich naprawy,
  • przyczyny uszkodzeń sztukaterii i metody wykonywania napraw,
  • zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie wykonywania robót.
  • organizację stanowisk pracy w pracowni sztukatorskiej.

W czasie przeznaczonym na zajęcia praktyczne nauczysz się:

• wykonywać modele sztukatorskich elementów architektury techniką robót ciągnionych i montażu,
  • wykonywać kopie sztukatorskich elementów architektury techniką kombinowaną, odcisku i odlewu,
  • przygotowywać różne podłoża do wykonania montażu sztukatorskich elementów architektury,
  • montażu sztukatorskich elementów architektury za pomocą wkrętów, wieszaków, klejów,
  • wykonywać łączenia sztukatorskich elementów architektury metodą ręcznego formowania i składania prefabrykowanych elementów ciągnionych,
  • ustalać zakres napraw sztukatorskich elementów architektury,
  • wykonywać leczniczą impregnację wyrobów sztukatorskich,
  • ręcznie i mechaniczne oczyszczać sztukatorskie elementy architektury,
  • uzupełnić ubytki gipsowych i cementowych sztukatorskich elementów architektury,
  • dobierać narzędzia do robót sztukatorskich,
  • organizować stanowiska robocze do wykonywania robót sztukatorskich,
  • ocenić jakość wykonanych robót sztukatorskich.

Zobacz filmy z pracowni sztukatorskiej:

Film 1

Film 2