WP 20161206 001 001W mikołajkowy wtorek (06. 12. 2016) klasa 2 TB/TG wraz z wychowawczynią- panią Agnieszką Jakobik- wybrała się do Muzeum Historycznego w Sanoku na lekcję muzealną. Celem takich zajęć było rozbudzenie zainteresowania uczniów przeszłością, zabytkami oraz muzeum jako instytucją chroniącą i przybliżającą przeszłość, poznanie aktualnych ekspozycji znajdujących się w Muzeum Historycznym. Największym zainteresowaniem uczniów cieszyła się galeria Zdzisława Beksińskiego. Największa na świecie ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych. Uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące życia i twórczości sanockiego artysty. Ponadto, uwagę uczniów wzbudziła zbrojownia i bunkier. Ekspozycja prezentuje kolekcję uzbrojenia ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, wzbogaconą szczególnie cennymi eksponatami udostępnionymi zwiedzającym przez prywatnego kolekcjonera. Znajdują się na niej zarówno zabytki związane z Sanokiem i ziemią sanocką, jak i militaria pochodzące z różnych regionów, przekazywane do muzeum przez darczyńców. Na wystawie zobrazowano rozwój uzbrojenia od wczesnego średniowiecza po okres II wojny światowej. Jednym z najciekawszych jej elementów jest niewątpliwie oryginalny schron, wybudowany w 1940 roku, będący jednym z punktów południowej linii niemieckich umocnień bojowych na ówczesnej granicy ze Związkiem Sowieckim (linia Mołotowa).

Jak mawia stare przysłowie: „JEŚLI CI POWIEM – ZAPOMNISZ, JEŚLI POKAŻĘ – ZAPAMIĘTASZ, JEŚLI WYTŁUMACZĘ – ZROZUMIESZ”. Zgodnie z tą maksymą spotkanie w muzeum było żywą lekcją historii i znakomitym pomysłem na spędzenie czasu.