422779897 808785961261410 3830409065625010787 nObchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz szesnasty w kilkunastu miastach i miejscowościach regonu, w tym również w Sanoku. Nasza Szkoła Zespół Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku jest współorganizatorem tej inicjatywy już po raz drugi.
 Podczas obchodów odbywają się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowane są pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.
Wszystkie podejmowane inicjatywy to wyraz głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka. Odbywają się one pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.W ramach tegorocznych obchodów młodzież naszej Szkoły pod opieką pań Agnieszki Jakobik i Katarzyny Grzebień, wzięła udział w warsztatach edukacyjnych „Wycinanka żydowska” w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku , przeprowadzonych przez panią Katarzyna Krowiak, która wyjaśniła nam istotę i znaczenie wycinanek w życiu narodu żydowskiego.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie chałup żydowskich, znajdujących się na terenie Rynku Galicyjskiego. Zawiłości życia rodzin żydowskich objaśniał nam przewodnik – pani Katarzyna Grzebień (nauczyciel i wychowawca z naszej Szkoły). Największe wrażenie wywarła na nas Synagoga z Połańca, zrekonstruowana na podstawie zdjęć i planów odnalezionych w Warszawie. Aron – ha- kodesz, Tora, bima - to tylko niektóre elementy wyposażenia synagogi. Była to niezapomniana, żywa lekcja historii.
 Sanockie uroczystości rozpoczęły się 24 stycznia i potrwają do piątku 26 stycznia.