„Zmienia życie, otwiera umysły.”

ERASMUS+ STAŻE ZAGRANICZNE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 5 W SANOKU

Akredytowany projekt staży zagranicznych.
Numer projektu: 2022-1-PL01-KA121-VET-000064815

Uczniowie naszej szkoły, dzięki funduszom unijnym pozyskanym w ramach programu Erasmus+, już kolejny raz pojadą na staż zagraniczny. W tym roku krajem przyjmującym jest Chorwacja, a praktyki będą odbywać w malowniczym mieście SPLIT. Jesteśmy jedną z placówek w Sanoku, która w realizacji tego typu projektów otrzymała Akredytację. Jej przyznanie jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus. Organizacje, które uzyskają Akredytację przestrzegają ustanowionych przez KE standardów jakości programu Erasmus:

• Włączenie i różnorodność - przestrzeganie zasad włączenia i różnorodności we wszystkich aspektach działalności, zapewnienie sprawiedliwych i równych warunków dla wszystkich uczestników
  • Działania nienaruszające równowagi ekologicznej i odpowiedzialność za środowisko – promowanie odpowiedzialnych i przyjaznych dla środowiska zachowań wśród uczestników
  • Edukacja cyfrowa – w tym współpraca wirtualna, mobilność wirtualna i mobilność mieszana – wykorzystywanie nowoczesnej technologii i innowacyjnych metod uczenia się celem usprawnienia współpracy z organizacjami partnerskimi.
  • Aktywne uczestnictwo w sieci organizacji Erasmus - dążenie do tego, by stać się aktywnymi członkami sieci Erasmusa, na przykład przez przyjmowanie uczestników z innych krajów lub uczestniczenie w wymianie dobrych praktyk, a także w innych działaniach kontaktowych.

Tegoroczny projekt realizowany jest we współpracy z chorwacką firmą EU Mobility Croatia, która ma bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu staży zawodowych w ramach programów unijnych. Udział w tym działaniu pozwoli zrealizować następujące założenia:

• Doskonalenie umiejętności językowych - usprawnienie komunikacji w języku angielskim podczas realizacji zadań praktycznych,
  • Uzyskanie doświadczeń zawodowych w środowisku międzynarodowym,
  • Usprawnianie kompetencji w zakresie współpracy w grupie,
  • Odpowiedzialność i przewidywanie skutków za podejmowane prace i ich wykonywanie ,
  • Wzmocnienie wiary w siebie i własne możliwości tworząc wizerunek silnego, pełnego energii i kreatywności pracownika

W praktykach zagranicznych weźmie udział 31 uczniów technikum w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik budownictwa, technik fotografii i multimediów oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Stażyści przed wyjazdem odbyli serię szkoleń przygotowujących w tym szkolenie językowe, kulturowe oraz ekonomiczne. Termin, w którym odbywać się będzie staż: 27.03.23r. - 07.04.23r.
Praktykanci będą mieli możliwość nabycia nowych umiejętności zawodowych, poznania specyfiki pracy w innym kraju, doskonalenia swojej znajomości języka angielskiego, poznania ciekawych osobowości i nawiązania nowych relacji i kontaktów.
Oprócz pracy będzie też czas na odpoczynek i relaks. W weekendy czekać będzie na nich wiele atrakcji przygotowanych przez organizację przyjmującą…!
Na bieżąco postaramy się relacjonować na facebooku poczynania naszych stażystów !!!.